Kiev, Ukrayna, Vizesiz Ülkeler

4 Gün 2 Şehir: Lviv ve Kiev (Devam)

Kiev’e trenle geldikten sonrasıyla devam ediyoruz. Kiev’i anlatmaya geçmeden şehrin yakın tarihi hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum, çünkü Lviv’den çok başka bir Ukrayna şehri sizi bekliyor olacak. (Aşağıdaki bilgiler ukraynahayat.com sitesinden alınmıştır.)

  • II. Dünya Savaşı sırasında Ukrayna topraklarının neredeyse tamamı Nazi Almanyası tarafından işgal edilmiş ve Nazi katliamları Ukrayna’da en şiddetli şekilde kendini göstermiş.
  • Ukrayna 1986 yılında, tarihin en büyük nükleer felaketlerinden biri olan Çernobil faciasını yaşadı.
  • 2004 Devlet Başkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Rusya yanlısı Yanukoviç yüzde 49,4, Yuşçenko yüzde 46,6 oy alınca, seçimlerde ciddi ihlal ve hileler olduğunun öne sürülmesiyle Yuşçenko, taraftarlarını sokağa çağırdı. Bunun üzerinde, Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı başta olmak üzere ülkede kitlesel gösteriler patlak verdi. (turuncu devrim)
  • Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç iktidarının Kasım 2013’te Ukrayna-Avrupa Birliği Ortaklık Anlaşması’nı imzalamayı reddetmesi üzerine Kiev’de başlayan olaylar, Ukrayna’yı tarihinin en büyük kaosuna sürüklerken, Rusya ve Batı arasında “Soğuk Savaş” yıllarını aratmayan gerginliklerin de başlangıcı oldu. Kiev’de Rusya yanlısı Yanukoviç’in iktidardan inmesi talebiyle başlayan kitlesel protesto eylemleri, polis ve göstericiler arasında silahlı çatışmalara dönüşerek başkenti savaş alanına çevirdi. Olayların ardından Yanukoviç ülkeyi terk ederken Kırım, Rusya tarafından ilhak edildi. Bu olaylardan sonra çatışmaların yoğun olarak yaşandığı bölgelerde nüfusun ciddi bölümü göç etti ve şehirlerin altyapıları büyük zarar gördü.

Kiev’i gezerken ve insanlarına karışırken yukarıdaki bilgileri aklınızın bir köşesinde tutun derim. Böylece şehrin yaralı ruhunu daha iyi hissedebilirsiniz.

Tren Garı-Şehir Merkezi-ZHULYANY Havaalanı’na Ulaşım ve Metro Ağı

Kiev’in eski de olsa güzel bir metro ağı olduğunu belirtmekte fayda var. Durakların isminden ziyade numarasını bilmeniz yeterli. M1 Hattı durakları 1, M2 Hattı durakları 2 ile, M3 Hattı durakları 3 ile başlıyor. Tren Garı M1 Metro Hattı üzerindeki 117 Nolu durakta yer alıyor. 119 Nolu aktarma durağı şamdanlı tasarımı ve kiliseyi andıran atmosferi ile kalbimi fethetti, belirtmeden geçemeyeceğim.

M1 Metro Hattı (Kırmızı) üzerinde kalan ve turistik bölgelere yakın duraklar:

  • 118 Nolu Durak’ta inip sırasıyla birbirlerine yürüme mesafesindeki St. Volodymyr Katedrali, Ukrayna Ulusal Operası, Golden Gate ve Aziz Sofya Katedrali ziyaret edebilirsiniz. Biz 2. Gün rotamızı bu şekilde çizdik, Aziz Sofya Katedrali’nden yürüyerek füniküler kullanmadan St. Michael Altın Kubbeli Katedral ve Aziz Andreas Kilisesi’ne olduğu bölgeye ulaşabiliyorsunuz.
  • 120 Nolu Durak Khreshchatyk Caddesi’ne çıkıyor.
  • 121 Nolu Durak Arsenalna durağı ve Motherland Anıtı’na giden otobüs hattının geçtiği durak. Mağaralar Manastırı’na ve Mariyinsky Sarayı’na da yürüme mesafesinde.

117 Nolu gar durağında inip 119 Nolu aktarma durağında M3 Metro Hattı’na (Yeşil) geçerek ulaşabileceğiniz turistik bölgeler:

  • 314 Nolu Durak Golden Gate’e yakın.
  • 315 Nolu Durak (Palats Sporty) Kiev Olimpiyat Stadyumu’na yakın. Aynı zamanda yahudi bölgesine de yürüme mesafesinde ve Brodsky Sinagogu’na çıkıyor. Ukrayna, Doğu Avrupa’da Yahudi nüfusun en yoğun olduğu ülkelerden biriymiş. O yüzden bu bölgeyi keşfetmek isteyebilirsiniz. Walking Tour tarzı rehberli turlar da düzenlenmekte imiş.

117 Nolu gar durağında inip 119 Nolu aktarma durağında M2 Metro Hattı’na (Mavi) geçerek ulaşabileceğiniz turistik bölgeler:

  • 216 Nolu Durak’ta St. Michael Altın Kubbeli Katedral ve Aziz Andreas Kilisesi’nin olduğu bölgeye çıkan füniküler yer alıyor. Bu bölgeye füniküler ile çıkıp Andriyivskyy Yokuşu’nu inerek keyfini sürebilirsiniz.
  • 217 Nolu Durak Özgürlük Meydanı’na çıkıyor.

kiev_metro_map

Tek geçiş için gişeden alırsanız 4 UAH, makinelerden alırsanız 5 UAH ödüyorsunuz (1 TL bile değil!). Makineler sadece 1 UAH, 2 UAH ve 5 UAH kabul ediyorlar. Tabi yurtdışında geçerli bir kredi kartınız varsa kart ile de ödeme yapabiliyorsunuz. Gişelerden alınan jetonların bana kahvehane pullarını anımsattığını belirtmeliyim ve sizde de ‘bana oradan bir oralet’ hissi uyandıracağına eminim.

ZHULYANY Havaalanı’na ulaşım ise taksi ile sağlanabilir (Pegasus tercih edenler için, diğer havaalanını kullanmadık.) Biz bagajlarımızı tren garına bıraktığımız için (Sabah bırakıp akşam aldık çantalarımızı Little Bag olarak 20 UAH karşılığında yani yaklaşık 3 TL’ye bırakabildik, büyük çantalar 25 UAH) havaalanına ulaşımı da tren garından taksi ile yaptık, 250 Gravni dediler yok 200 olsun dedik çok da pazarlık yapmadık ve 200’e gittik.

Gelelim gezi rotamıza.

Kiev’deki 2. günümüz Pazartesi olduğu ve 2. Dünya Savaşı Müzesi kapalı olacağı için 1. Gün şehir merkezinden uzaktaki yerleri, 2. Gün ise şehir merkezine yakın yerleri tercih ettik demiştik. Dipnot, müze her gün sabah 10’dan akşam 6’ya kadar açıkmış ancak bilet gişesi 5’te kapanıyor.

1. Gün:

Motherland Anıtı ve İkinci Dünya Savaşı Müzesi: Kiev’in içinden geçen Dinyeper Nehri’ne tepeden bakan Motherland Anıtı ve hemen ayaklarının dibinde yer alan İkinci Dünya Savaşı Müzesi Kiev’e gelmişken görmeden dönmemeniz gereken gezi noktalarından. Şehir merkezinden 55 numaralı otobüsler ile gidilebiliyor anıtın olduğu bölgeye. Bu otobüse M3 Metro Hattı üzerindeki Palats Sporty durağı ve M1 Metro Hattı üzerindeki Arsenalna durağını kullanarak ulaşabilirsiniz. Meşhur Khreshchatyk Caddesi bitimindeki Palats Sporty durağından başlayan rotasını aşağıdaki görselde görebilirsiniz. Heroiv Velykoi Vitchyznianoi Viiny Square’de inip merdivenlerden heykelin olduğu tepeye çıkabilirsiniz. Epey merdiven var benden söylemesi.

55 Nolu Hat
Kaynak

İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan birçok silah, harita ve fotoğrafın sergilendiği bir müzeye giriş iki seçenekli. Extreme giriş seçerseniz, rahat ayakkabılarınızın ve giysilerinizin olduğundan emin olun. Sadece 18 yaş üstü kişilere izin verilen bu girişte tırmanma esnasında size biri eşlik ediyormuş. Sadece iyi havalarda bu giriş opsiyonu oluyormuş ve anıtın 91 metrelik noktasında kadar (aşağıdaki görselde soldaki resimde görebileceğiniz) ulaşıyormuşsunuz. Fiyatı 300 UAH yani yaklaşık 42 TL. Biz 2. tip girişi yani Outlook’u tercih ettik. 36,6 metreye kadar çıkılan (aşağıdaki görselde sağdaki resimde görebileceğiniz) bu ziyaretin ücreti ise 50 UAH yani yaklaşık 7 TL. 6 yaş altı ziyaretçiler hariç her yaştan ziyaretçiye açık.

Müze Seçenekleri

Müzenin olduğu alanda başka küçük bölümler de vardı ancak biz Mağaralar Manastırı’na yürümeyi tercih ettik.

Mağaralar Manastırı (Pechersk Lavra): Ortodoks Hristiyanlar için hac merkezi olan ve içinde büyük bir çan kulesi ve birçok yer altı ve yer üstü kilisesi bulunduran bölgenin adı, mağara anlamına gelen “pechersk” ile büyük manastır anlamına gelen “lavra” kelimelerinden oluşuyor.

Bölgeye Motherland Anıtı’ndan yürüyerek gelmek isteyenler için 20-25 dk sürecek bir yol söz konusu. Direkt gelmek isteyenler ise M1 Metro Hattı üzerindeki Arsenalna durağında inerek 5-10 dakikalık bir yürüyüşle girişe ulaşabilirler. UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil olan manastır hem kültürel hem dini ve tarihi açıdan Kiev’in en önemli yerlerinden biri, haliyle gezilecek yerler listenizin başlarında olmalı.

Komplekse giriş görkemiyle sizi karşılıyor. Girişin az ilerisinde yükselen Büyük Çan Kulesi (Bell Tower) 96,5 metre yüksekliğinde ve bölgeyi yukarıdan izlemek için harika bir manzaraya sahip. Bölgenin içerisinde birbirinden görkemli yapıların hangisini gezeceğinizi şaşırıyorsunuz. Biz saat kısıtı nedeniyle yer altı mağaralarına yetişemedik. Ancak Bell Tower’a çıkmaktan geri kalmadık.

Giriş saatleri ve ücretler ise aşağıdaki gibi:

Kış saatleri: 09:00-18:00 (Bilet gişesi 18:00’e kadar açık.)
Yaz saatleri: 08:00-19:00 (Bilet gişesi 19:00’a kadar açık.)
Giriş ücreti Yetişkin için 50 UAH (yaklaşık 7 TL), Öğrenci için ise %50 indirimli. Fotoğraf çekmek için 200 UAH vermeniz gerekiyor ve yer altı mağaralarında fotoğraf çekmek yasak. Bell Tower tırmanışı ise bu ücretlere dahil değil, ayrıca Yetişkin için 60 UAH (yaklaşık 8,5 TL) vermeniz gerek, Öğrenci için yine %50 indirimli.

Özgürlük Meydanı: Bu meydanın televizyonlardan görmeyen yoktur sanırım, özellikle 2013’te yaşanan olaylarda öncesi/sonrası fotoğrafları ile karşımıza çıkmıştı. Anıtın en üstünde “Koruyucu tanrıça Berehynia” yer alıyor. Kiev’in İstiklal Caddesi diyebileceğimiz Khreshchatyk Caddesi ise buradan başlıyor ve sanırım sadece hafta sonu trafiğe kapatılıyor. (Öyle bir bilgi okudum ama acaba nerede?)

2. Gün:

St. Volodymyr Katedrali: Rusya’yı vaftiz eden ve Hristiyanlığı resmi devlet dini yapan Aziz Prens Vladimir’e adanmış katedral, Eski Bizans tarzında tasarlanmış. Aziz Vladimir Katedrali “Rus dini sanatının ilk ilham kaynağı” olarak adlandırılmakta imiş ve hac için önemli bir ibadethaneymiş.
Ukrayna Ulusal Operası: İçerisine girip bir gösteri izlemek nasip olmadı. Dış cephesiyle Lviv’deki Opera Binası kadar büyüleyici gelmese de iç dizaynı ve ambiyansı dillere destan diyorlar. Fırsatınız varsa bir gösteri izlemeden dönmeyin.
Golden Gate (Altın Kapı): Konstantinopolis’in merkez kapısının kopyası niteliğindeki askeri amaçlı inşa edilen yapının neredeyse tamamı orta çağda yok edilmiş ancak1982 yılında Sovyet yetkililerin isteği üzerine aslına en benzer şekilde tekrar yapılmış. Kiev şehrinin çevresindeki surlar günümüze kadar dayanamayıp yıkılmış. Rivayete göre şehre girişte kullanılan bu kapıdan altın vermeden geçilemezmiş.

img_52031014945309.jpg

Yapının hemen arkasında küçük bir kedi heykeli var. Bu kedi heykelinin hikayesi de şöyleymiş: Bir çok zehirleme girişime rağmen kurtulunamayan fare illetinde bölge insanını sözüm ona bu kedicik kurtarmış. Çıkan bir yangın sonucu ölen kedinin heykelini yaptıran halk, kahramanlarını bu şekilde anıyormuş.

Aziz Sofya Katedrali, Çan Kulesi ve Boğdan Meydanı: İsmini İstanbul’daki Ayasofya Kilise’sinden alan katedrali ve Boğdan Meydanı ve St. Michael Altın Kubbeli Katedrali’ni tepeden görmenizi sağlayan Çan Kulesi’ni içeren bu durak Kiev’de kilise gezmekten bıktık diyenlere durup düşündürecek güzellikte. Kilisenin 11. yy’a ait orijinal parçalarının cam kubbeler içinde sergilendiği zeminine bile hayran kaldım desem yeridir. Kilisenin içinde fotoğraf çekmenizi engelleyen, neredeyse her bölmede tilki gibi dolaşan ama soru sorduğunuzda tatlı dille kilisenin tarihini anlatan teyzeler var. Zaten Kiev’de esnafından vatmanına herkes kadın! UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan katedrale girişin ücreti 40 UAH, çan kulesine çıkmak için ayrıca 8 UAH ödemeniz gerekiyor. Öğrenci yine %50 indirimli. Perşembe günleri kapalı. Dipnot, turunuz burada bitecekse yürüyerek Özgürlük Meydanı’na çıkabilirsiniz.

St. Michael Altın Kubbeli Katedral: Metro ağını anlattığım ilk kısımda bu bölgeye nasıl gelinebileceğini detaylı açıklamaya çalıştım. Bu katedral adeta Kiev’in simgelerinden biri. Ve gördüğünüz sayısız altın kubbeli kiliseden en çok akılda kalacak olanı olduğuna eminim.

Katedralin girişinde solda yer alan Monument to Victims of Famine in 1933‘nin (1932 ve 1933’te Holodomor Kıtlığı’nda hayatını kaybedenlere adanmış anıt) hikayesi ise şöyle: Josef Stalin’in Sovyet rejiminin düzenlediği bu az bilinen soykırım, Ukraynalı Holodomor Kıtlığı olarak adlandırılıyormuş. 1933 yılının ilk yarısında Ukrayna’da büyük kıtlık patlak vermiş. Milyonlarca insan ölmüş. Yüzlerce köy ve binlerce çiftlik haritadan silinmiş. Ölüler mezarlıklara ve çorak arazilere gömülmüş. Ölüleri gömecek yer kalmayınca kuyulara atılmışlar ve kuyular da cesetlerle dolmuş.

St. Andrew Kilisesi ve Andriyivskyy Yokuşu: Arnavut kaldırımları ve tarihi binaları, kafe ve restoranlarıyla Andreyevskiy Yokuşu Kiev’in bohem tarafını tatmak isteyenlerin favorisi olacaktır. Yokuşun tepesinde sizi bekleyen St. Andrew Kilise’sinin bahçesinden Dinyeper Nehri’ni seyre dalabilirsiniz. Kilise tadilat nedeniyle kapalıydı ancak daha 11-12 yaşlarımdayken halk oyunları gösterisi yapacak olmamız bahanesiyle geldiğim Kiev’deki bu kilisenin içini dün gibi hatırlıyorum. O zaman için bana ne kadar da büyük gelmişti! Efsaneye göre Hristiyanlığı Karadeniz, Trakya ve Makedonya’da yayma ile görevli Havari Aziz Andrew, Dinyeper Nehri’nin kıyısına kadar gelmiş ve bugün kilisenin bulunduğu mevkiye bir haç dikmiş. O zamanlar nehir yatağının yerinde deniz varmış ve haçın dikilmesiyle denizin geri çekildiğine inanılırmış.

Yedik içtik beğendik diyebileceğim yerler:

Very Well Cafe: Özgürlük Meydanı yakınında yer alan bu restoran hem Ukrayna’nın yerel bira ve yemeklerini tadabileceğiniz hem de denk gelirseniz Türkçe bilen tatlı garsonu ile sohbet edip yabancılık çekmeyeceğiniz bir yer. Izgara Ördek ve hamburgerlerini, mantar severler için de çorbasını tavsiye ederim.

Milk Bar: Yahudi bölgesinde kalan bu kafe, kahvaltı için denesek de menüsünün zenginliği ile her öğün tercih edilebilir. Fiyatları Ukrayna ortalamasının bir tık üzerinde ancak İstanbul’da yaşayanlar için ucuz. Biz pijamalı servise denk gelmedik ama özel geceler düzenliyorlarmış.

Arena: Linas Cafe, Beer House, The Burger gibi Foursquare önerilerinde çıkan birçok yeme içme mekanını barındıran bu kompleks gece hayatının müdavimlerinin de yeriymiş. Biz The Burger’e girdik sadece, ama yazın bu alan epey hareketli oluyor diyorlar.

Biz gidemedik ama vaktiniz varsa siz gidin diyebileceğim yerler:

  • Kiev’i Kiev yapan eşsiz parklarının keyfini çıkarmak istiyorsanız ilk ya da son baharı tercih edin gezmek için.
  • Fazladan bir günü ayırıp Çernobil ve Hayalet Şehir Pripyat Gezisi yapın.
  • Zamanla etrafındaki ağaçlar ile kapanan, eski bir demir yolu olan Tunnel of Love (Aşk Tüneli) de görülmesi gereken güzelliklerden.
  • Havalar güzelken giderseniz çeşidi bol nehir turlarından birine katılın.

Ukrayna’nın üç şehrine gittim, hepsinin tadı dokusu başkaydı. Kharkiv mi Lviv mi Kiev mi deseniz benim bir cevabım yok. Sadece Kiev için tavsiyem ilkbahar ya da sonbaharda gidip harika parkların tadını çıkarmanız.

Ucuz şehir olsun, hem eğlenelim hem gezelim görelim diyorsanız Ukrayna sizi bekliyor, ne duruyorsunuz?

“4 Gün 2 Şehir: Lviv ve Kiev (Devam)” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s