Avrupa, Sofya

Hafta Sonu Trenle Sofya

IMG_4150
Aleksander Nevski Katedrali

Sıradaki yazının Sofya olmasını ben de beklemiyordum! Ancak Temmuz’da gittiğim İtalya seyahatinden sonra yurt dışına çıkamamış olmam, olabilecek en uygun ve yakın rotalardan olan Sofya’ya tekrar mı gitmeli düşüncesiyle boğuşmama sebep oluyor şu günlerde. Haliyle bir haftasonu kaçamağı olarak trenle gidip geldiğimiz Bulgaristan’ın başkenti Sofya’yı yad etmek istedim.

Gezilerim sırasında nerede ne yedim, ne kadara mal oldu pek hesabını yapan biri değilim açıkçası. O yüzden yazılarımda ancak kaldığım/yemek yediğim/içtiğim yerler/orayı tavsiye edip edemeyeceğim konusunda fikir beyan edebiliyorum. Kusura bakmayınız. Zaten bunu belirten tonlarca blog var! Benim derdim zaman ekonomisi yapmak daha ziyade. En güzel rotayla en verimli zamanı geçirdikten sonra ne yemişim nerede yemişim çok da mühim değil. Tabi yerel tatları denemeye çalışıyorum o başka.

Tren yolculuğu ne kadar sürüyor? Tren güvenli mi? Trende ne var ne yok?

Hafta sonu kaçamağı yapma için Sofya’nın harika bir seçim olduğunu belirtmekle başlamalı söze. Hem maddi olarak uygun bir şehir, hem mimari açıdan doyurucu, hem de gece hayatıyla herkese hitap edebiliyor. Vizesiz olsa keşke!

Çalışan insanlar olarak işten izin almadan ve yorulmadan Sofya’ya gidebileceğinizi bilmelisiniz. Cuma akşamı 22.40’de Halkalı’dan kalkan trene 4 kişilik yataklı kuşet (2. sınıf) için kişi başı 124.80 TL ödemiştik Temmuz (2017) ayında. Halkalı’ya gitmek için 21.00’de Sirkeci Garı önünden kalkan ücretsiz servisleri kullanabiliyorsunuz. Güncel bilgiler için linkini inceleyebilir ya da Sirkeci Garı’ndan hem bilgi alabilir hem de biletlerinizi alabilirsiniz.

NOT: Seyahati ilk planladığımızda, Bükreş’e kadar mı trenle gitsek diye düşünmüştük ama Bükreş için Sofya’da inip aktarma yapmak gerekiyormuş ve kulak misafiri olduğumuz bir hikayeye göre trenler birbirini beklemiyormuş. Haliyle gecikmeler canınızı sıkabilir, benden söylemesi.

Cumartesi sabahı normal şartlar altında 08.30’da Sofya’da olmamız gerekiyordu ancak biz biraz rötarlı gittik. Yani yaklaşık 10 saat sürmesi gereken yol 12 saatçik kadar sürdü. Dönüş için de Pazar akşamı 21.00 trenini kullandık. Ve dönüşte de servisi kullanarak rahat rahat Sirkeci’ye döndük. (Tabi varış saati ve mesai başlangıcınızı düşünerek belki 1-2 saatliğine idari izin almanız gerekebilir.)

Trenler güvenli tabi!  Her kuşetin kapısı içeriden kilitlenebiliyor, priz var, yataklar için yastık nevresim vs. sağlanıyor. Sadece yeme/içme işi için kendi hazırlığınızı kendiniz yapacaksınız. Ki öylesi daha keyifli.

Yolculuğun kulağı uzun ve yorucu geldiğinin farkındayım. Ancak trende uyumak o kadar keyifli ve konforlu ki şahsen 2 saat rötar yapmış olmamıza hiç mi hiç üzülmemiştim. Sofya’ya trenle giderken tek sıkıntı Kapıkule sınır kapısındaki düzensizlik yüzünden vakit kaybediyor olmanız.

Sofya için iki gün yeter mi? Nasıl bir rota izlemeli?

Sofya yolu üzerindeki Plovdiv (Filibe) kentine de uğramak isterseniz seyahatinize 1 gün daha eklemeniz iyi olacaktır. Sofya ile yetiniriz diyenler içinse 2 tam gün ayırmanın yeteceğine eminim. Sofya benim acemilik dönemi gezilerimden olmasına rağmen zamanı iyi kullanmakta zorlanmamıştım.

Rotayı çizerken bol bol yürüyeceğimizi kabul ederek başlayalım mı? Gözünüzü korkutmasın. Sofya düzenli ve küçük bir şehir. Çok yükünüz yoksa, tren istasyonu ve şehir merkezi arasını bile yürüyerek gidip gelebilirsiniz. Tabi metro ile de tren istasyonuna gidebilirsiniz, ama biletin saatini geçirmeyin sakın! Biz son dakika telaşı olmasın diye biletleri önceden alıp saatli olduklarını fark ettiğimizde küçük çapta bir şok geçirdik de….

Şehrin simgesi Azize Sofya’dan başlayalım… 

IMG_1987

Şehrin merkezinde yer alan 22 metre yüksekliğindeki bu heykel, 2001 yılında Lenin Heykeli kaldırılarak yerine dikilmiş. Kentin ismi olan Sofya’ya aşinayız malum. Bilgelik anlamına gelen ismin temsili olan heykelin sol elinde bilgeliğin sembolü olan baykuş bulunuyor. Heykeli arkanıza aldığınızda sol tarafınızda Serdika Antik Kenti ve Aziz Petka Kilisesi sağ tarafınızda ise Sofya’nın ana caddesi Vitoşha Caddesi’ne çıkan Knyaginya Maria Luiza Bulvarı’nı göreceksiniz. Bulvarın girişinde sağda kalan Happy Grill hem uygun hem lezzetli menüleriyle Sofya’daki uğrak yerimizdi, aklınızda bulunsun.

Aziz Nedelya Kilisesi (St Nedelya Church)

Knyaginya Maria Luiza Bulvarı’na girdiğinizde solunuzda kalan kilise, 16 Nisan 1925 yılında “dünya tarihinin en kanlı siyasi terörist saldırılarından biri” olarak nitelendirilen bir bombalı saldırıya maruz kalmış. Girdiğimizde bir vaftiz törenine denk geldiğimiz için çok mutlu olmuştum! Çok büyük olmadığı ve kalabalık da olmadığı için oturduk izledik.

IMG_1988

Vitoşha Caddesi

Sofya’nın kalbi konumundaki Vitoşa Caddesi (Vitosha Boulevard), dünyaca ünlü birçok markanın mağazalarının bulunduğu bir alışveriş merkezi olmakla beraber kafe, bar ve restoranlarla dolu da bir yer. Adını Bulgaristan’ın önemli kayak merkezlerinden birisini de barındıran dağdan alan caddenin üzerinde aslan heykelleri ile bezeli dış cephesiyle dikkatinizi cezbedecek Adalet Sarayı (Palace of Justice) da yer alıyor. Caddenin bitimindeki parkın içerisinde ise Ulusal Kültür Merkezi (National Palace of Culture) var.

Sveti Sedmochislenitsi Church (Kara Camii)

IMG_4093

Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan tarafından yapılan cami, minaresindeki kara taşlardan dolayı Kara Camii olarak da biliniyormuş ve sonradan kiliseye çevrilmiş. Kara Camii’nin bir tarafı kitapçılar çarşısına çıkarken bir tarafı da Tsar Ivan Shishman Sokağı’na çıkıyor.

Kitapçılar çarşısına bakmadan geçmeyin derim, bir cadde dolusu kitaptan bahsediyoruz burada! Sonra caminin diğer tarafında kalan, Tsar Ivan Shissman Sokağı’ndan Sofya Üniversitesi’ne doğru yürüyerek, tarihi Bulgar evlerini fotoğraflayabilir ve yine aynı sokak üzerinde solda yer alan Supa Star’da birbirinden lezzetli, geleneksel Bulgar çorbalarından içebilirsiniz.

Bu sokağın sonu sizi Sofya’nın simgesi olan Alexandar Nevski Katedrali’ne çıkaracak.

Aleksander Nevski Katedrali (St Alexander Nevsky Cathedral)

Dünyanın en büyük Doğu Ortodoks katedrallerinden biri olan ve Sofya’nin simgesi diyebileceğimiz Alexandar Nevski Katedrali, 1878-1879 Rus-Türk Savaşı’nda ülkenin kurtuluşu için savaşan ve ölen cesur askerler anısına inşa edilmiş. İnşaatı 30 yıl sürmüş ve Amerikan ve İngiliz uçaklarının Sofya’yı bombaladığı İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır hasar görmüş. Girişi ücretsiz olan katedralin içerisinde fotoğraf çekmek yasak.

Katedralin olduğu meydanda kırmızı tuğladan inşa edilmiş küçük bir kilise daha var: Aziz Sofya Bazilikası. 6. yüzyılın ortalarında Bizans İmparatoru Justinianus döneminde inşa edilen ve Sofya’ya ismini veren bazilika, İstanbul’daki Ayasofya kilisesinin çağdaş bir örneği olarak nitelendiriliyor.

Ulusal Sanat Galerisi (National Art Gallery)

Resim ve heykel ağırlıklı olmak üzere 3000’den fazla sanat eserini barındıran müzeye biz giremedik. Ama sanat severlerdenseniz aklınızda bulunsun. Müze Pazartesi hariç 10: 00-18: 00 arasında açık. Tam 6 Bulgar Levası, öğrencilere %50 indirimli.

“Sveti Nikolay Mirlikiyski” Rus Kilisesi

(The Church of St Nicholas the Miracle-Maker)

Kilise, 1882’de Bulgaristan’ın Rusya tarafından Osmanlı İmparatorluğu’ndan kurtarılmasından sonra yıkılan Saray Camii’nin yerine inşa edilmiş. Altın kaplı kubbeleri, yeşil ve beyaz renklerin hâkim olduğu dış cephesiyle bana Ukrayna, Kiev’deki kiliseleri hatırlatmıştı.

IMG_4193

Kent Bahçesi ve Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu

(City Garden & Ivan Vazov National Theatre)

Bulgaristan yeşili bol bir şehir. Kent Bahçesi de parklarından sadece birisi. İçerisinde satranç oynayan amcaların, dedikodu yapan teyzelerin, havuz başında dondurma yiyen çocukların olduğu keyifli bir nefes alma noktası.

Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu  ise parkın hemen yanında. İkinci Dünya Savaşı’nda bombalamalarla ağır hasar alan tiyatro binasının dışı her defasında aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. İçine girip bir tiyatro oyunu izlemek için neler vermezdim!

Aziz George Rotunda (Church of St. George)

IMG_4451Sofya’da inşa edilmiş en eski yapı unvanını taşıyan kilisenin 3. yüzyılın sonunda veya 4. yüzyılın başında inşa edildiği düşünülüyor. Kilise ve arka tarafındaki Roma döneminden kalıntılar (bir kısmı da metro inşaatı sırasında çıkmış ve Azize Sofya heykeline yakın metro durağının girişinde sergileniyor) Bulgaristan Başkanlık binasının avlusunda yer almakta. Giriş ücretsiz.

Serdika Antik Kenti ve Aziz Petka Kilisesi

2010 – 2012 yıllarında metro çalışmalarında ortaya çıkan arkeolojik bulgular sonucu oluşturulan Serdika Antik Kenti bir açık hava müzesi. Alanda yer alan Aziz Petka Kilisesi’ne giriş ücretli ama gerekli mi? Bence değil. Zaten kiliseyi fark etmek için dikkatli olmanız gerek çünkü oldukça küçük bir kilise. Bu arada Serdika, eski Trak kabilesi olan Serdi’lerden gelen isimmiş.

IMG_4509.JPG

Sofya Tarih Müzesi (Sofia History Museum)

Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Sofya’nın tarihini anlatan müzenin kalıcı sergisi, eski Central Mineral Bath binasında yer alıyor. Hamam binası olan bu bina, yıkılın eski Türk Hamamlarının yerine yapılmış ve dış cephesiyle hayranlık uyandırıcı bir güzellikle. Müze, Banyabaşı Camii’nin arkasında kalıyor. Pazartesileri kapalı olan müzenin giriş saatleri ve ziyaret edilecek bölüme göre fiyatları değişkenlik gösteriyor. Güncel bilgiler için www.sofiahistorymuseum.bg sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Banyabaşı Camii (Banya Bashi Mosque)

Mimar Sinan tarafından inşa edilen ve komünizm çöktükten sonra aslına uygun olarak restore edilen Banyabaşı Camii, Sofya’da ibadete açık tutulan tek cami. Banya Bashi ismi “çok sayıda banyo” anlamına geliyormuş ve bina doğal mineral kaynakları üzerine inşa edilmiş.

IMG_4254

Caminin karşısında yer alan Kapalı Pazar Yeri (Sofia’s Central Market Hall), haftanın her günü 07:30 – 21:30 açık. Fast food dükkânları ve tezgâhları ağırlıklı. Yerel tatları görmek ve pazarın nabzını tutmak isterseniz (şahsen gittiğim şehirlerde bakmadan duramam) burası tam size göre. Kapalı çarşının (böyle de diyebiliriz, Edirne’de sık rastlanır kendilerine) arkasında ise Güneydoğu Avrupa’nın en büyük sinagogu olan Sofia Synagogue yer almaktadır. Karışıklığa mahal vermesin, Avrupa’nın en büyüğü Budapeşte’deki Dohány Street Synagogue’dur ama mimari açıdan bu sinagogla benzerlikler göstermekte. Belirtmeden geçemeyeceğim, yıllar sonra restore edilip ibadete açılan Edirne Sinagogu buradan daha büyük ve güzeldir.

Banyabaşı Camii ve Kapalı Pazar Yeri arasındaki caddeden tren istasyonuna yürüyerek Sofya’ya veda edebiliriz artık! Vladaya Nehri üzerinde yer alan Lavov Most (Lion’s Bridge) namı diğer Aslanların Köprüsü’nde gün batımını izlemek keyifli. Treniniz akşam gün batımından sonra kalkıyorsa (bize öyle denk geldi) Sofya’ya güzel bir veda noktası olabilir.

Nerede kaldık? Ne yedik/içtik?

Booking.com üzerinden Antim Boutique Apartments isimli bir apartta kaldık. Şuan fiyatını hatırlamamakla beraber merkeze yakınlığı ve konforu nedeniyle memnun kaldığımızı söyleyebilirim.

Yeme içmekle ilgili lokal tatlardan ziyade ucuz tatlar taraftarıydık. Ama Kamenitza isimli birasını içmeden, Supa Star’dan (Tsar Ivan Shissman Sokağı’ndan Sofya Üniversitesi’ne doğru yürürken solda) yerel çorbalar denemeden, Happy Grill’de akşam yemeği yemeden dönmeyin derim.

Gece hayatı öğrenci çoğunluğuna göre hareketleniyormuş. Biz gittiğimizde çok öğrenci yoktu şehirde. Ama gece kulübü değil de açık hava, hafif müzik ve bira-cips yapalım muhabbetin dibine vuralım derseniz çok güzel bir sürü cafe-bar var. Mekan beğenemediniz mi? Alın biranızı şehrin merkezindeki parklarda keyif yapın, buralarda ücretsiz amatör konserler de sık oluyormuş duyduğumuza göre.

Kıssadan hisse, Schengen vizeniz varken izinden yemeden nerede eğlenebiliriz diye düşünüyorsanız Sofya harika bir seçenek. İyi eğlenceler!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s